1500
1537
Reformasjonen
Domkirkens arkiv brennes. St.Svithuns skrin forsvinner. Alt bispegods legges under kronen.
1558
Domkirkens fem klokker sendes til Danmark
Sagnet sier at skipet forliste ved Håstein.
Se årstall 1125.
1558
Domkirkens fem klokker sendes til Danmark
Sagnet sier at skipet forliste ved Håstein.
Se årstall 1125.
1567
De 3 holmene som ble byområder i Stavanger.
1568
Stavanger len opprettes
Utviklingen under 7- års krigen mot Sverige, ( 1563 – 1570 ) medførte at det danske riksstyret forsto at Norge trengte et bedre og mer enhetlig styre. Til da hadde de utnevnte lensherrene i landet hatt utvidet råderett over sine distrikter. Men da disse ofte omfattet store områder, førte dette gjerne til mangel på oversikt og kontroll.
1571
Kirkelig makt og innflytelse gjenreises
Dansken Jørgen Erichssøn blir biskop (superintendent). Han har embetet i 33 år. Gjenreiser kirkelig makt og innflytelse.
1591
Mariakirken ved Domkirken blir rådhus. Bygningen rives i 1883. Brukt som brannstasjon de siste 18 år.
1594
De første byvedtektene stadfestes
Kirkelige plikter og økonomiske krav innskjerpes.
Lite er kjent om den interne bystyringen i Stavanger i middelalderen. I store trekk er det allikevel sannsynlig at innholdet i kong Magnus Erlingssons stavangerprivilegie fra 1164- som ble stadfestet av kong Håkon Håkonsson engang mellom 1226 og 1248, ser ut til å ha vært respektert frem til reformasjonen i 1537.